Her Göçmen Hikayesini Örnek Almamak

Merhabalar,

Sanırım bu sefer sözümü tutuyorum ve daha sık aralıklarla yazıyorum, aman böyle devam etsin diyeyim 🙂

Bir önceki yazımda belirttiğim üzere sizlere uzun zamandır gördüğüm, şahit olduğum, okuduğum ve bir nebze açıklık getirmek istediğim bir konu vardı. Bu yazımda da size biraz bu konudan bahsedeceğim.

Biz Kanada’ya gelmeden hemen önce ve geldikten sonra bir çok konuda internette yazılanları takip ediyor, bazı gruplarda daha önceden buraya gelmiş olan insanların yorumlarını ve hikayelerini okuyorduk. Ancak bunları yaparken ben hiç bir zaman okuduklarımı ya da duyduklarımı bire bir kendime örnek olarak almıyor ya da anlatılanlarını yaşayacağımı düşünmüyordum.

Bazı rasyonel şeyler vardır. Mesela Kanada’da ehliyet almak ya da Kanada’da sağlık sistemi gibi şeyleri tabi ki okuyup bunlar hakkında fikirler aldık ya da insanların fikirlerine kulak verdik. Ancak diğer bir çok yaşanılanlar ve deneyimler kişiye özel.

İyisini de kötüsünü de direkt kendinize alıp çıkarım yapmayın bence. Yapacağınız çıkarımlar o hikayelerden satır arası alacağınız faydalı bilgiler olsun.

Mesela yeni bir ülkede hayata başlamak herkeste farklı etkileri olabiliyor ve herkesin de farklı koşulları olabiliyor. Bir kaç örnek vereyim; bazı insanlar inanılmaz bir özlem yaşıyor, çok fazla ‘göçmen psikolojisi’ taşıyor ve maalesef adaptasyon zorluğu çekiyor ancak bunun yanında sanki hep burda yaşıyormuşçasına hayatına çok mutlu devam eden insanlar da çok fazla. Ya da bazı göçmenler çok uzun süre kendi tecrübesine uygun iş bulamazken, bazıları herkesi şaşırtacak derecede hızlı kendine uygun iş bulabiliyor ve bu konuyu da etkileyen hem çok fazla değişken var hem de bazı noktalarda şans faktörü de var.

Uzun uzun size bir çok örnek verebilirim ama romana çevirmeyim şimdi kısa blog yazımı 🙂 O yüzden aslında özetle lütfen ama lütfen duyduğunuz her deneyimi, anlatan insanlar bunu genel geçermiş gibi anlatsa dahi hemen benimsemeyin. Olumluyu da olumsuzu da kesin yaşayacakmışsınız gibi düşünmeyin.

Sevgiler, bana iyi geceler sizlere de günaydın – saat farkı 8e çıktı :/

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: